Quantcast
Channel: Magazyn kulinarny Codogara » Grzegorz Russak
Viewing all 25 articles
Browse latest View live

Krupnik

$
0
0

krupnik

Pewnie niektórzy z Was pamiętają tak gęsty krupnik, że łyżka stała na baczność. Ta zupa jest (chyba) ulubioną wszystkich ojców i dziadków zaraz po wojskowej grochówce. Na pewno znacie również inny krupnik, ten bardziej rozrywkowy (procentowy), lecz nie jemu dzisiaj poświęcimy uwagę. niektórzy twierdzą, że krupnik po krupniku jest dobry na strawę i na postawę. W kuchni myśliwskiej oba są cenione i stawiane wysoko na piedestale kulinarnych smaków.

Jeśli chcesz przygotować dietetyczną wersję tego dania wystarczy że nie użyjesz mięsa. Do przygotowania bulionu użyj wyłącznie włoszczyzny, a kaszę dokładnie opłucz pod bieżącą wodą przed ugotowaniem. Taka wersja idealnie się sprawdzi na gorące dni.

Post Krupnik pojawił się poraz pierwszy w   | Przepisy kulinarne - Codogara.pl.


Wątróbka z dzika z winnymi jabłkami.

Miodówka korzenna

Przepis na raki według Grzegorza Russaka

Zupa szczawiowa

$
0
0

szczaw0

Czy pamiętacie smak zupy szczawiowej? Przypominacie sobie czasy dzieciństwa, gdy biegaliście po łąkach szukając liści szczawiu? Nie było trudno go znaleźć, ponieważ rośnie prawie wszędzie. Niezapomniany smak, który uwalniał się dopiero po chwili żucia jego liści. Tym którzy jeszcze nie spróbowali, gorąco polecam, choćby dlatego że jest również bardzo zdrowy. Nie trudno go znaleźć – dostępny jest nawet w małych osiedlowych warzywniakach. Zapraszam do skosztowania!

Porada szefa kuchni: Znakomitym dodatkiem do zupy będą warzywa i pokrojone mięso. Możesz również urozmaicić ją o smak botwiny oraz niewielkiej ilości grzybów suszonych. Aby nadać wyrazistości i finezji potrawie, zamiast kurzych jaj dodaj przepiórcze.

Post Zupa szczawiowa pojawił się poraz pierwszy w   | Przepisy kulinarne - Codogara.pl.

Krupnik miodowy

$
0
0

krupnik1

W domach z tradycją myśliwską krupniki były czymś indywidualnym. Wiedza jak przyrządzać ten złocisty trunek przechodziła zawsze z ojca na syna. Każda receptura była tajemnicą rodziny co stanowiło o jej wartości. Szczegółowo zapisywano każdą kroplę ekstraktów ziołowych lub korzennych aby uzyskać perfekcję.

Porada szefa kuchni: Do przygotowania krupniku najlepiej użyj naturalnego miodu, najlepiej z gryki lub maliny. Złoty trunek również zacny wyjdzie na bazie wrzosowego lub lipowego. Nie powinieneś używać natomiast miodów spadziowych i leśnych ponieważ uzyskasz specyficzny kwaskowy posmak. Jeśli chcesz nadać oryginalny i niepowtarzalny smak, dodaj również do krupniku mocno kwaśnych owoców np. żurawiny, rokitnika, berberysu lub pigwy.

Post Krupnik miodowy pojawił się poraz pierwszy w   | Przepisy kulinarne - Codogara.pl.

Sos słodko kwaśny

$
0
0

sos

„Jest taka prawda, tak stara, jak historia kuchni, mówiąca, że sosy są kamieniem węgielnym każdej smacznej potrawy, a szczególnie wszelkich kuchni wykwintnych. To one ostatecznie modelują smak, tworząc wyjątkowość dania. Przygotowując je, mamy ogromne możliwości modelowania ich smaku, według swoich gustów i upodobań, poddając się jedynie ocenie biesiadników, którzy albo wyrażą szczery zachwyt, albo ledwie zainteresowanie.”

Porada Szefa Kuchni: Ten sos możesz przygotować na bazie różnych piw. Użyj zamiast ciemnego pszeniczne, a smak diametralnie się zmieni. Eksperymentuj z gatunkami piw, być może odkryjesz zupełnie nową recepturę.

Post Sos słodko kwaśny pojawił się poraz pierwszy w Przepisy kulinarne Codogara.pl.

Zrazy

$
0
0

Zrazy

Zrazy bite i zawijane są jednymi z najstarszych potraw jakimi wyróżniała się kuchnia polska. Można je przyrządzić niemal z każdego rodzaju mięsa dziczyzny. Jednak najwłaściwsze jest zrobienie ich z jelenia oraz daniela. Jeśli chcecie się trzymać tradycji to podawajcie je z kaszami: jaglaną, jęczmienną lub gryczaną w chlebie lub z chlebem.

Porada szefa kuchni: Z tego przepisu dowiecie się jak zrobić zrazy włościańskie, ale przepyszne są także inne ich odmiany, również tradycyjne. Radziwiłłowskie mają nadzienie z suszonych, a następnie ugotowanych borowików pokrojonych w paski z czarnym chlebem oraz cebulą. Do zrazów Potockiego używa się sera pleśniowego, orzechów włoskich i słodkiej śmietanki.  

Post Zrazy pojawił się poraz pierwszy w Przepisy kulinarne Codogara.pl.


Buraczki zasmażane

$
0
0

Buraczki zasmażane

Działkowe buraki o tej porze są już odpowiednio dojrzałe  do spożycia. Ponieważ nadchodzi sezon zbiorów działkowych, a nie wszystkie zbiory jesteśmy w stanie przejeść, należy je odpowiednio przechować na chwile, gdy będziemy mieli na nie ochotę. Jeśli chcecie zatrzymać smak z domowego ogródka na dłużej, przedstawiamy Wam przepis na fantastyczne buraczki zasmażane.

Porada szefa kuchni: Takie buraczki można przechowywać w słoiku przez całą zimę, jeśli się je zawekuje. Jeśli chcesz uzyskać oryginalny smak, w trakcie smażenia dodaj starte na grubych oczkach kwaśne odmiany jabłek takie jak: szara reneta, antonówka czy kronselka.

Post Buraczki zasmażane pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Nalewka z wiśni – wiśniówka

$
0
0

wiśniówka

Nalewka z wiśni jest trunkiem o najdłuższej tradycji w naszym kraju. To jeden z największych hitów eksportowych czasów renesansu gdy wiśniówka była wysyłana w dębowych beczkach Wisłą przez Gdańsk. Była znana i bardzo ceniona za swój szlachetny smak w całym ówczesnym świecie. Wielka to zasługa polskich odmian wiśni, które uprawiano w sadach w całym kraju, ale szczególnie intensywnie – jak jest do dzisiaj – na madach pradoliny Wisły. Stąd do dziś stosowana handlowa nazwa tej odmiany: nadwiślanka.

Porada szefa kuchni: Tajemnica wysokiej jakości nalewki wiśniowej tkwi w odmianie tego szlachetnego owocu użytej do sporządzenia. Najlepsze są drobne, mocno dojrzałe, prawie czarne wiśnie z wysokich starych drzew. Drylowane wiśnie po nalewce świetnie się sprawdzą do przyrządzenia kremu do tortu. Kieliszek nalewki jest niezbędny do przygotowania sosu wiśniowego do pieczeni.

Post Nalewka z wiśni – wiśniówka pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Nalewka z malin

$
0
0

Nalewka z malin1

Wznosząc toast „na zdrowie” dzierżywszy w dłoni kieliszek z nalewką  jak pisze Grzegorz Russak, „wypełniamy te słowa treścią, ponieważ prócz alkoholu w napoju jest wszystko to, co zawierają owoce i zioła czy miody, a co jest cenne dla naszego zdrowia ”! Te szlachetne trunki przed kilkoma wiekami przyrządzane były z pilnie strzeżonych receptur w prawie każdym domu (w szczególności mieszczańskim, szlacheckim czy magnackim). W starych angielskich słownikach próżno szukać słowa „nalewka”, gdyż jest ona dobrem naszych ziem, choć znana na terenach białoruskich, litewskich, ukraińskich i rosyjskich. Nalewka z malin to jedna z propozycji napoju bogów przepisu Grzegorza Russaka.

Porada Szefa Kuchni: Owoce do nalewek powinny być bardzo dojrzałe. Aby nalewki miały mocniejszy smak, dobrze jest uprzednio przed zalaniem alkoholem owoce zamrozić. Po umyciu i dokładnym osuszeniu, rozłóż każdy owoc osobno na płaskiej powierzchni i włóż do zamrożenia. Gdy zamrozisz wszystkie owoce wyjmij je i rozmrażaj na sucho w temperaturze pokojowej lub w lodówce.

Post Nalewka z malin pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Pulpety w sosie pomidorowym

$
0
0

Pulpety w sosie pomidorowym

Co to jest? Małe, okrągłe, pływa aromatycznym sosie i zjesz dzisiaj na obiad? Pulpety w sosie pomidorowym z mięsa z dzika to rewelacyjne danie, które zadowoli najbardziej wymagających smakoszy. Przepis autorstwa Grzegorza Russaka, znawcy tradycyjnej kuchni polskiej i myśliwskiej.

Porada szefa kuchni: Jeśli  nie masz dostępu do mięsa z dzika zastąp je wołowiną. Możesz także wymieszać różne gatunki mięs przez co danie zyska więcej smaków. Gdy przyrządzisz ich większe ilości, możesz je zawekować w słoikach, dzięki czemu zawsze będą pod ręką. Jednak nie gwarantuję, że ostoją się tam długo, bo nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie na nie ochota.

Post Pulpety w sosie pomidorowym pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Nalewka z pigwy

$
0
0

Pigwówka2

Pigwa, a właściwie owoc pigwowca, to małe, żółte i aromatyczne owoce rosnące na kolczastych krzakach. Są bardzo twarde, więc ciężko zjeść je surowe. Jednak nie tylko to utrudnia konsumpcję prosto z krzaka – dodatkowo mają bardzo kwaśny smak! Jednak po obróbce stają się niepowtarzalnym produktem z szerokim zastosowaniem w kuchni. Oto jedno z nich!

Porada szefa kuchni: Zbierając owoce pigwowca nie przejmuj się brązowymi plamkami na skórce, ponieważ nie wpłyną one na jakość owocu. Nie używaj jedynie tych które już są lub zaczynają się marszczyć. Ten niecodzienny owoc dostępny jest praktycznie w sezonie od września do października – korzystaj z jego oryginalnych walorów zapachowo-smakowych.

Post Nalewka z pigwy pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Tradycyjne flaczki z dziczyzny

$
0
0

Flaki z dziczyzny3

Zagadka: która kuchnia obfituje w nietuzinkowe gatunki mięs, staropolskie, przez lata dopracowywane przepisy, ziołowe, naturalne aromaty oraz jest esencją niezwykłej polskiej sezonowości i różnorodności? Oczywiście kuchnia myśliwska! Posiada ona licznych miłośników, lecz dla wielu wciąż jest nieodkryta i trochę nieprzystępna. Dla jednych i drugich serwujemy tradycyjne flaczki z dziczyzny – doskonałą wprawkę do poznawania walorów kuchni myśliwskiej lub dobrze znany przysmak. Nie zrażajcie się pieczołowitym przygotowaniem – warto poświęcić niedzielne popołudnie! Przekonacie się, gdy tylko Wasze kuchnie wypełnią się smakowitymi aromatami imbiru, majeranku, esencjonalnego bulionu… Do dzieła! Jak wrażenia?

Porada Szefa Kuchni: Jeśli nie masz dostępu do flaków z dziczyzny możesz zamiennie użyć wołowych. Smak całego dania możesz urozmaicić dodając do niego kilka owoców jałowca. To sprawi że flaki nabiorą prawdziwie leśnego smaku. Na taką ilość zupy, aby smak i aromat jałowca całkowicie nie zdominował dania wystarczy ok 6 – 8 jagód.

Post Tradycyjne flaczki z dziczyzny pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Zupa gulaszowa z dziczyzny

$
0
0

Zupa gulaszowa z dziczyzny1

Dziś na językach danie-konkret dla prawdziwego łowcy smaku, brodatego drwala i myśliwego. Oprócz tego, że sycące i rozgrzewające, to jeszcze niezwykle aromatyczne. Przedstawiamy tradycyjną zupę gulaszową z zacną porcją mięska, czerwonej papryki i cebuli oraz bogatym bukietem pysznych dodatków i przypraw: czerwonym winem, majerankiem, jałowcem i kminkiem. Świetna opcja na jednogarnkowy, stawiający na nogi obiad. Nie tylko dla chłopaków – pokrzepi również dziewczynę drwala.

Porada szefa kuchni: Jeśli nie masz możliwości zdobyci mięsa z dziczyzny, możesz je zastąpić wołowiną oraz wieprzowiną. 

Post Zupa gulaszowa z dziczyzny pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.


Pieczony stek wołowy – Rostbef

$
0
0

pokrojony na kawałki stek na desce ze sztućcami

Co prawdziwy facet robi w piątek po pracy? Wrzuca na ruszt prawdziwego rostbefa! Nie tylko w Anglii, Australii, USA i Kanadzie – polski mężczyzna też może, a co! Aby cieszyć się przepyszną, kruchą, aromatyczną pieczenią wystarczy dobra wołowina, niezobowiązujące dodatki w postaci oliwy, cytryny i cebulki oraz wyczucie i silna ręka do ubijania mięcha. Rare, medium, czy well done? Żadna z tych opcji nie będzie stanowiła problemu dla piątkowego władcy kuchni! Babeczki odpoczywają na sofie, oczekując na danie swoich mistrzów i delektując się niesamowitymi zapachami ;-)

Porada Szefa Kuchni: Jeśli lubisz krwistą wołowinę – skróć czas pieczenia do 16 minut. Stek możesz podawać ze świeżym, gniecionym pieprzem czerwonym oraz odrobiną masła ziołowego, które rozpłynie się, wypełniając całość aromatem. Pamiętaj również o tym, że mięso po obróbce termicznej powinno odpocząć ok. 5 minut przed konsumpcją.

Post Pieczony stek wołowy – Rostbef pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Klops – Pieczeń rzymska

$
0
0

klops bochen z rozmarynem

Dlaczego danie o bardzo wdzięcznej nazwie i wyglądzie oraz  miłych wspomnieniach z lat dziecinnych tak rzadko pojawia się w naszych głodnych michach? Najwyższy czas to zmienić! Proszę Państwa, mamy weekend i odrobinę więcej czasu na główny posiłek, a trzeba się zregenerować po ciężkim tygodniu i nabrać krzepkich sił przed następnym poniedziałkiem. Z tego zadania najlepiej wywiążą się klopsiki z dobrej jakości mięsa, w towarzystwie aromatu ziół i nieodłącznego sosu. Do tego trochę cebuli i bułki tartej oraz jajko od zrelaksowanej, weekendowej kurki i pyszne, pożywne, napełniające mocą danie mamy na talerzu!

Porada Szefa Kuchni: Klopsy to danie, które możesz podawać na zimno oraz na gorąco. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli naczynie żaroodporne będzie bardziej głębokie niż szerokie, ponieważ wtedy klopsowy sos nie rozleje się nadmiernie na dużej powierzchni. Możesz również urozmaicić smak potrawy, układając na jej wierzchu przed pieczeniem kilka plastrów boczku, listki szałwii, gałązkę rozmarynu lub inne ulubione zioła. Klopsa przygotujesz również w keksówce, jednak musi być ona najpierw wysmarowana tłuszczem i oprószona bułką tartą. W Angielskiej wersji tego przepisu, wierzch smaruje się ketchupem domowej roboty.

Post Klops – Pieczeń rzymska pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Paprykarz po radomsku

$
0
0

naczynie z paprykarzem oraz papryki

Jak w jedno popołudnie wykorzystać w kuchni polski jesienny urodzaj wspaniałej, słodkiej papryki i również rodzimą, myśliwską gałąź kulinarnych tradycji? A przy tym sprawić, aby wszystkie gary skwierczały, bulgotały i parowały, wypełniając cały dom ciepłem i niesamowitym aromatem? To proste – należy sporządzić paprykarz z warchlaka po radomsku! Już sam zapach esencjonalnego bulionu, smażonej cebuli i czosnku oraz wybornego mięsa i kminku rozgrzeje i pokrzepi Was w chłodny dzień! Nie wspominając o szklance czerwonego wina, którym należy zaprawić paprykarz… Niech michy wypełnią się dziś po brzegi gęstą, paprykową strawą!

Porada Szefa Kuchni: Aby potrawa była bardziej esencjonalna, przygotuj odpowiedni rosół z tłustego mięsa. Dodaj również opiekane, wręcz mocno przypalone cebule wraz z łupinkami. Dodadzą one niepowtarzalnego aromatu.

Post Paprykarz po radomsku pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Smalec z dziczyzny

$
0
0

Smalec z dziczyzny w kamionce z nożem, obok deska z ciemnym chlebem i miska z ogórkami kiszonymi

Autor przepisu Pan Russak w swojej książce pisze, że domowy smalec robią prawie wszyscy, ale nie wszystkie są naprawdę smaczne. Z tej okazji podaje nam swój sprawdzony przepis, w którym tajemniczym składnikiem jest sposób jego przygotowania. Poświęćcie chwilę, a nie pożałujecie, bo zastosowań smalcu jest wiele: znakomite smarowidło do pieczywa, esencjonalny tłuszcz do smażenia mięs, a nawet pyszna okrasa do pierogów lub smażonych potraw.

Porada Szefa Kuchni: Aby smalec był jeszcze bardziej esencjonalny, dodaj na 1 kg pozostałych mięs ok. 300 g wędzonego boczku i przesmaż wszystko razem z mieloną słodką papryką. Aby zapewnić mu odpowiednią kruchość najważniejsze jest, aby zlać go do ceramicznego lub kamionkowego naczynia. Dzięki temu jego temperatura po przygotowaniu spada o wiele wolniej i w tym procesie nadaje mu kruchości.

Post Smalec z dziczyzny pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Myśliwska zupa rybna

$
0
0

Zupa z różnych ryb w miseczce z chili i szczypiorkiem

Czy w Waszych wakacyjnych, kulinarnych wspomnieniach pojawia się czasem zupa rybna spożywana gdzieś daleko, w ciepłym kraju, przy szumie fal Adriatyku? Tęsknicie? A czy wiecie, że ta potrawa jest zapomnianą… polską tradycją? Możecie ją pysznie i domowo odświeżyć, szczególnie jeśli macie w rodzinie zapalonych wędkarzy (a jeśli nie – wystarczy dobry sklep rybny), bo najważniejsze, żeby zestawianie ryb było jak najświeższe i różnorodne. Zupa kusi esencjonalnym bulionem, aromatem tradycyjnych przypraw, białego wina i świeżego lubczyku. Wyborna!

Porada Szefa Kuchni: Im więcej gatunków ryb włożysz do garnka tym lepiej, będzie jeszcze smaczniejsza. Najlepiej smakuje przygotowana jeszcze nad tą samą rzeką lub jeziorem w towarzystwie lasów i łąk. Możliwe to jest wyłącznie dzięki kociołkowi zawieszonemu nad ogniskiem.

Post Myśliwska zupa rybna pojawił się poraz pierwszy w Magazyn kulinarny Codogara.

Viewing all 25 articles
Browse latest View live